دانشگاه شریف  

دانشگاه صنعتی شریف

 

 یکی از دانشگاه‌های تهران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۴ با  نام دانشگاه صنعتی آریامهر بنیانگذاری گشت که پس از انقلاب به‌افتخار یکی از دانش‌آموختگان آن، مجید شریف واقفی(یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق بود که توسط دیگر اعضای سازمان به خاطر تعلقات اسلامی‌اش و سرپیچی از سازمان در تغییر روش این سازمان ترور شد.)، به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد.

 

این دانشگاه بسیاری از بهترین دانشجویان ایران را جذب می کند. از ۵۰۰ هزار نفری که هر ساله در کنکور پذیرفته می شوند، ۸۰۰ نفربالا می توانند وارد این دانشگاه بشوند. این دانشگاه ام‌آی‌تی ایران خوانده شده است. دانش‌آموختگان این دانشگاه سهم عظیمی از نخبگان اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران را تشکیل می دهند. این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاههای جهان که در ۵۰ سال قبل تأسیس شده‌اند ۴۷م است.

 

دانش‌آموختگان این دانشگاه، به دلیل اعتبار مناسب آن، برای انتصاب در مدیریت‌های علمی، فنی و اجرایی بخت زیادی دارند و به علاوه در آزمون‌های متمرکز ورودی کارشناسی ارشد از نظر میانگین نمرات و درصد قبولی از کارشناسی به کارشناسی ارشد در رشته‌های فنی، مهندسی و علوم پایه مقام بالایی را در بین دانشگاه‌های کشور داشتند. این دانشگاه به دست دکتر محمد علی مجتهدی تأسیس گردید. با استخدام حدود ۵۰ عضو هیأت علمی، در اولین دوره پذیرش دانشجو در مهر ۱۳۴۵، حدود ۴۰۰ دانشجو در رشته‌های مهندسی  برق، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی و مهندسی متالورژی پذیرفته شدند. سال بعد دانشکده‌های «فیزیک»، «علوم ریاضی» و «مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی» ایجاد شدند. در سال ۱۳۴۸، دانشکده شیمی تأسیس شد و همچنین دانشکده مدیریت صنعتی و اقتصاد مهندسی در سطح کارشناسی دانشجو پذیرفت و به دانشکده مهندسی صنایع تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۰ نیز دانشکده مهندسی عمران فعلی با نام دانشکده مهندسی سازه تأسیس شد. این دانشگاه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های ایران و جهان، دانشگاهی جوان و در حال رشد است. از تسهيلات ديگري که اين دانشگاه براي دانشجويان ممتاز فراهم نموده ورود به دوره دکتري بدون ضرورت اتمام دوره کارشناسي ارشد، قبول برخي از دورس پايه دانشگاهي براي دانش آموزان المپيادي که قبلاً به آنها آموزش داده شد و يا تحصيل همزمان در دو رشته کارشناسي مرتبط بهم را مي توان نام برد. در مرود طرح اول که خاص دانشجويان با استعداد و با آمادگي کافي است، دانش آموختگان ليسانس علوم طبق ضوابط مشخص و شرکت در آزمون کارشناسي ارشد مستقيماً به دوره دکتري راه خواهند يافت و لذا در مدت کوتاه تر و انجام کار تحقيقاتي بهتر به اخذ دکتري نائل خواهند شد.
از طرفي همکاري صميمانه و نزديک اعضاء هيأت علمي در گورهها و دانشکده هاي مختلف با هم و با کارکنان و دانشجويان جوي از تفاهم و نمونه ريبايي از تلاش و کار دسته جمعي را در محيطي آموزشي و پژوهشي در اين دانشگاه فراهم کرده است. اين همکاري، تفاهم و همدلي محيط با نشاط، زنده و پويا در دانشگاه بوجود آورده که خود موجب شکوفايي و رشد فعاليتهاي علمي و فرهنگي بين دانشجويان در اين دانشگاه شد و تأثير بسزايي در جذب دانشجويان نخبه کشور دارد. از آن جمله فعاليتها مي توان به انتشار مجلات علمي و فرهنگي دانشجويي توسط کليه دانشکده هاي اين دانشگاه که بعضاً در سطح وسيع در کشور توزيع مي شود، برگزاري گردهمايي هاي علمي در سطح ملي و بين المللي دانشجويي و اجراي اردوها و سفرهاي متنوع آموزشي اشاره کرد. علاوه بر اعتبار علمي آنچه موجب اعتلاي بيشتر اين دانشگاه مي باشد، تلاش مداوم و هماهنگ دانشجويان، اساتيد و کارکنان اين دانشگاه در استقرار ارزشهاي انساني، اخلاقي و اسلامي بوده و از آن جمله مبارزه براي استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي قبل از پيروزي انقلاب و دفاع از دستاوردهاي آن و مشارکت در سازندگي پس از پيروزي را مي توان نام برد.
دانشگاه صنعتي شريف معتقد است آنچه مايه جذب دانشجويان ممتاز مي گردد توجه جدي و دلسوزانه به آموزش و تحقيقات و وجود استادان با تجربه و در سطح علمي بالا و فراهم آوردن زمينه هاي خلاقيت و شکوفايي استعدادهاي آن مي باشد. در عين حال اين دانشگاه معتقد است مشکلات مادي دانشجو نبايد مانع پرداختن به وظايف و علاقه مندي هاي علمي وي گردد. از اينرو در حد امکان تسهيلاتي براي اين قبيل دانشجويان در نظر گرفته است که از آنجمله: وگذاري خوابگاه در بدو ورود به داوطلبين پذيرفته شده از شهرستانها (که حائز رتبه هاي اول تا يک هزار آزمون سراسري مي باشند) است. در یک بیان کلی می توان تمامی عناصر تشکیل دهنده دانشگاه صنعتی شریف را اجزاء تشکیل دهنده مفهوم ویژگی خاص قرار داد. اساتید دانشگاه شریف ، مراکز تحقیقاتی دانشگاه ، دانش جویان و اعضاء هیئت علمی و مدیران ارشد دانشگاه در تعاملات علمی با مراکز تحقیقاتی دنیا ، مراکز صنعتی داخلی ، مراکز پژوهشی پیشگام و بخش های کار آفرین ایجاد دوره های پیشرفته IT ، رائه مقالات و شرکت در مسابقات کم نظیر هستند . مشارکت دانشگاه در به انجام رساندن پروژه های ملی و بین المللی بصورت جدی دنبال می گردد.
و فضای علمی دانشجوئی بصورتی است که دانشجویان برای رسیدن به مراتب علمی بالا از انگیزه خوبی برخوردار هستند.

 

این دانشگاه به همراه «دانشگاه صنعتی اصفهان» (دانشگاه صنعتی آریامهر اصفهان سابق) مستقیماً بر اساس ساختار دانشگاه‌ام آی تی در آمریکا الگوبرداری گردیدند. معمار اصلی آن حسین امانت، طراح و معمار مشهور ایرانی بود.

 

 

دانشکده های دانشگاه شریف

 

دانشکده مهندسی مکانیک تأسیس 1344.

 

دانشکده مهندسی برق تأسیس 1345.

 

دانشکده مهندسی و علم مواد تأسیس 1345.

 

دانشکده مهندسی شیمی و نفت تأسیس 1345.

 

دانشکده فیزیک تأسیس 1346.

 

دانشکده شیمی تأسیس 1346.

 

دانشکده ریاضی تأسیس 1347.

 

دانشکده مهندسی صنایع تأسیس 1347.

 

دانشکده مهندسی عمران تأسیس 1350.

 

دانشکده مهندسی کامپیوتر تأسیس 1364.

 

دانشکده مهندسی هوافضا تأسیس 1366.

 

دانشکده مدیریت و اقتصاد تأسیس 1378.

 

دانشکده مهندسی انرژی تأسیس 1385

 

 

 

ریاست دانشگاه شریف

 

 

 

رییس

دوره مسئولیت

محل اخذ دکترا

رشته

علی‌محمد رنجبر

۱۳۵۸ - ۱۳۵۹

امپریال کالج لندن

مهندسی برق

عباس انواری

۱۳۵۹ - ۱۳۶۱

دانشگاه صنعتی چالمرز

فیزیک

علی اکبر صالحی

آذر ۱۳۶۱ - دی ۱۳۶۳

ام آی تی

مهندسی مکانیک

عباس انواری

۱۳۶۳ - ۱۳۶۸

دانشگاه صنعتی چالمرز

فیزیک

علی اکبر صالحی

دی ۱۳۶۸ - شهریور ۱۳۷۲

ام آی تی

مهندسی مکانیک

محمد اعتمادی

۱۳۷۲۱۳۷۴

دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس

الکترونیک

سید خطیب‌الاسلام صدرنژاد

۱۳۷۴۱۳۷۶

ام آی تی

مهندسی متالورژی

سعید سهراب‌پور

۱۳۷۶۱۳۸۹

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی

مهندسی مکانیک

رضا روستاآزاد

۱۳۸۹تاکنون

دانشگاه واترلو

مهندسی شیمی